środa, 19 marca 2014

Skuteczne ćwiczenia na brzuch

Ćwiczeń na mięśnie brzucha jest bardzo wiele, a pokazanie ich wszystkich w jednym miejscu jest prawie niemożliwe. W poprzednim poście pisałam o tym, że każdy z nas ma inny układ i budowę mięśni, co sprawia, że nie dla każdego będą odpowiednie te same ćwiczenia.
Dzisiaj chciałabym się jednak skupić na partii, która przez większość kobiet jest uznawana za problematyczną - dolny odcinek brzucha. Miejsce gdzie znajduje się tzw "oponka". Niestety same
"brzuszki proste" nie pomogą nam się jej pozbyć, niezbędne są ćwiczenia spalające (HIIT, cardio itp.) oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Pisałam już kiedyś o tym, że brzuch robimy w kuchni. Od tej pory nic się nie zmieniło i zdrowe odżywianie nadal jest priorytetem w czasami nierównej walce z brzuchem. 
Kolejnym krokiem w drodze do zniwelowania oponki są ćwiczenia angażujące tę partię mięśniową i wbrew pozorom nie są to tradycyjne brzuszki wykonywane w ogromnych ilościach. 
Nasze ciało nie jest złożone z niezależnych od siebie części i wymodelowanie wyłącznie jednej z nich bez angażowania innych jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. 
Warto nadmienić, że ćwiczenia na jedną z największych partii mięśniowych naszego ciała (nogi) najintensywniej pobudzają nasz układ hormonalny, co skutkuje ogromnym wpływem tych ćwiczeń na nasz metabolizm, a co za tym idzie na spalanie tłuszczu.


Bohaterka poprzedniego posta Monika wyrzeźbiła swój brzuch głównie za pomocą przysiadów. Dodatkowo brzuch świetnie aktywują takie ćwiczenia jak skakanka, pajacyki, rower górski i wyskoki kuczne.
Poniżej prezentuję najczęściej wykonywane przez nią ćwiczenia, które doskonale angażują dolną część brzucha.
ćwiczenia na brzuch

Unoszenie nóg w leżeniu tyłem. Wersja prezentowana na zdjęciach zakłada unoszenie również bioder do góry, ten element można pominąć. Pamiętaj, że opuszczając nogi w dół Twoje plecy muszą dotykać podłogi lub ławki.

ćwiczenia na brzuch

Naprzemienne opuszczanie nogi, plecy przyklejone do ławki. Jeżeli to ćwiczenie jest dla Ciebie za trudne zmieniaj nogi co 2 sekundy.
 W wersji łatwiejszej nie musisz opuszczać nóg aż tak nisko. Zatrzymaj je wtedy, kiedy czujesz, że Twoje plecy zaczynają się odrywać od podłogi.


Przyciąganie kolan do klatki piersiowej. To ćwiczenie możesz wykonywać podpierając się na dowolnych przedmiotach o tej samej wysokości (stół, blat w kuchni).


Unoszenie nóg do góry, staraj się aby Twoje plecy przylegały do tylnej ściany stojaka.


Przyciąganie kolan do klatki piersiowej w podporze na dłoniach. 


ćwiczenia brzucha


Unoszenie nóg ponad głowę w zwisie na drążku, wersja crossfitowa - w moim mniemaniu nieco łatwiejsza niż standardowe unoszenie nóg, które nie zakłada odmachu do tyłu.


unoszenie nóg na stojaku

A jakie są wasze ulubione ćwiczenia na brzuch?

1 komentarz: