piątek, 21 marca 2014

O czym pamiętać w czasie ćwiczeń.

fitness motywacja
Źródło

Sport to zdrowie - dewizą tą kieruje się wielu z nas -ja również. Staramy się przestrzegać zasad zdrowego odżywiania,  czas wolny spędzamy aktywnie, a w naszych słownikach nie ma słowa nuda. Wszystko to ma nas zaprowadzić do upragnionego celu, w pewnym momencie pojawić się może jednak kontuzja, która może nas skutecznie wykluczyć ze sportowego życia  i pogoni za upragnionym ciałem.
Chciałabym dzisiaj przedstawić kilka zasad, którymi kieruję się w swoich planach treningowych i które polecam wszystkim osobom aktywnym. Nie jest to żaden przepis na sukces, ale kierowanie się rozsądkiem i słuchanie własnego organizmu.

O czym pamiętać w trakcie treningu?

- Nic na siłę - Wiem, że z każdej strony słyszysz, że aby mieć piękne ciało musisz ćwiczyć - to prawda, ale bez przesady. Nie wierz tym, którzy mówią, że najlepiej jest trenować kilka razy dziennie przez wiele godzin - to nieprawda. Zakładam, że nie przygotowujesz się do mistrzostw świata w żadnej dyscyplinie a Twoja aktywność jest czysto hobbystyczna - robisz to bo chcesz się lepiej czuć i lepiej wyglądać. Nie przyzwyczajaj swojego organizmu do tak wielkiego wysiłku, gdyż z biegiem czasu będzie wymagał go od Ciebie coraz więcej. 
Równie istotne jest słuchanie swojego organizmu - tabata i interwały to świetny sposób na podkręcenie metabolizmu i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale nic na siłę. Twoje tętno musi być wysokie, ale kiedy czujesz, że już dłużej nie wytrzymasz, że zaraz zemdlejesz to nie ćwicz dalej - przejdź do marszu, zrób inne ćwiczenie. Nie zarzynaj swojego organizmu!

-Oddychaj - wiem, że ten punkt wydaje się być oczywisty, ale bardzo często zapominamy o prawidłowym oddychaniu. Wydech wydechowi nierówny, dlatego zawsze gorąco polecam wybranie się na zajęcia pilatesu i nauczenie prawidłowego oddechu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ odpowiedni sposób oddychania gwarantuje stabilizację, napięcie mięśni i świadome ćwiczenie. Brzuszki bez prawidłowego wydechu są znacznie mniej skuteczne niż te, w których podczas wydechu dodatkowo spinamy mięśnie głębokie.
Wiem, że to nie jest proste i może sprawić Ci na początku problem, ale warto ćwiczyć - Twoje ćwiczenia będą znacznie skuteczniejsze a rezultaty bardziej widoczne.

-Kolana nie wychodzą poza linię palców - punkt ten dotyczy przede wszystkim przysiadów, ale nie tylko - warto go przestrzegać również przy innych ćwiczeniach (lungees, sumo squats, burpees)

-Nie opieraj się na kolanach - tutaj też zasada ogólna, o której należy pamiętać wykonując ogrom ćwiczeń, ale również w życiu codziennym. Wstając z podłogi nie opieraj się na kolanie - nie sugeruję, że to od razu skutkuje kontuzją, ale warto pozbyć się tego przyzwyczajenia. Pewnego dnia możesz oprzeć się za mocno i sama zrobić sobie krzywdę - lepiej do tego nie doprowadzić. Możesz podeprzeć się na udzie, którego mięśnie są na tyle silne aby utrzymać ciężar naszego ciała.

- Nie ilość się liczy ale jakość - Udało Ci się zrobić 250 przysiadów podczas jednego treningu - super! A ile z nich było wykonanych prawidłowo? Mam nadzieję, że wszystkie... Pamiętaj, że ciało mamy tylko jedno - nie ma części wymiennych i życie prędzej czy później zweryfikuje jakość Twoich treningów. Jeżeli oszukujesz to tylko siebie. 

- Napnij mięśnie brzucha - bez względu na to jakie ćwiczenie wykonujesz, napnij mięśnie brzucha i pracuj wydechem - ustabilizujesz swoją pozycję, utrzymasz równowagę a dodatkowo zaktywizujesz mięśnie, które być może dotychczas odpoczywały w tej pozycji. 

- Uśmiechaj się - jeżeli ćwiczenia przestały sprawiać Ci radość to nie wahaj się i zmień plan treningowy, zamień dane ćwiczenie na inne. Nie zmuszaj się (ale też nie odpuszczaj) - szukaj nowych rozwiązań i baw się tym co robisz. 

4 komentarze:

 1. Świetne rady! Podczas ćwiczeń staram się je wszystkie stosować. Ciężko bywa z tymi kolanami, czasami zapominam i zwyczaje się podpieram. Mam nadzieję, że wyjdzie mi to z nawyku. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, warto na to uważać bo czasami po ciężkim treningu możemy oprzeć się nieco za mocno. Wbrew pozorom większość kontuzji przytrafia się po treningu na skutek braku rozciągania czy właśnie braku skupienia .

   Usuń
 2. Z ostatnim zgadzam się najbardziej, jak dany trening nie sprawia mi przyjemności to muszę go zmienić. Z resztą też się zgadzam ale ten punk najbardziej wpadł mi w oczy bo wiele dziewczyn chce ukończyć program mimo tego, że im się nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  chciałabym przedstawić ofertę współpracy, niestety nie znalazłam tutaj na blogu adresu e-mail do Pani. Bardzo proszę o wiadomość na kontakt@blog-media.pl

  Pozdrawiam,

  Aneta

  OdpowiedzUsuń