poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Dlaczego warto biegać


Niedziela 13 kwietnia była w Polsce bez wątpienia świętem biegania. Ulicami Warszawy przebiegło ponad 30 tysięcy osób, w Łodzi udział wzięło 4 tysiące biegaczy. Biegli również mieszkańcy Poznania i Lublina. 
Żadna z nas nie czuje się na siłach żeby przebiec maraton, ale Kasia przebiegła w Łodzi dystans 10 km.
W swoim pierwszym w życiu biegu ulicznym osiągnęła czas 1:05. W tym miejscu chciałam jej serdecznie pogratulować zarówno wyniku jak i wytrwałości. Kilka tygodni temu przeciążenie doprowadziło u niej do pęknięcia kości śródstopia, ból sprawił, że na tydzień musiała porzucić bieganie, a wizja udziału we wczorajszym biegu oddalała się. Kasia nie jest jednak osobą, która tak łatwo się poddaje. Kontuzja nie była na tyle poważna żeby całkowicie przekreślić plany biegowe. Muszę podkreślić, że jej bieg był konsultowany z lekarzem!
Do biegu przygotowywała się już od listopada biegając dwa razy w tygodniu i robiąc ćwiczenia wzmacniające.W grudniu podjęła decyzję, że udział w biegu to jej postanowienie noworoczne. Pomimo niesprzyjającej pogody biegała 3-4 razy  w tygodniu, a treningi nadal wzbogacała o ćwiczenia wzmacniające.

Dlaczego warto biegać?


-Najczęściej powtarzanym argumentem jest ten, że bieganie jest za darmo. Nie musisz kupować karnetu na siłownię, układać treningów czy szukać odpowiedniego trenera. Zakładasz buty i biegniesz.

-Bieganie doskonale poprawia kondycje. Możesz chodzić 4 razy w tygodniu na siłownię, a mimo to pierwsze kilometry sprawią Ci problem. Jest to zupełnie inny rodzaj wysiłku, do którego organizm musi się przyzwyczaić. Bieganie świetnie poprawia Twoją wydolność.

-Bieganie doskonale wpływa na sylwetkę. Osoby biegające mają naprawdę fajne ciało i nic w tym dziwnego, trening aerobowy jest jedną z najpowszechniejszych metod spalania tkanki tłuszczowej.

-Bieganie nie jest monotonne, możesz zmieniać trasy, dystans, prędkość czy chociażby formę treningu - jednego dnia biegasz interwały, innego biegniesz stałym tempem.

-Bieganie wzmacnia mięśnie i kości, zapobiega również osteoporozie.

-Bieganie zapewnia szybszą regenerację mięśni po treningu siłowym.

-Bieganie uczy samodyscypliny.

-Bieganie poprawia pracę mózgu i koncentrację.

-Nie dostaniesz zadyszki biegnąc do autobusu.

-Bieganie poprawia samopoczucie, po ciężkim dniu pracy bieganie jest doskonałym sposobem na odreagowanie i pozbycie się stresu.

-Bieganie łączy ludzi. Jest naprawdę mnóstwo imprez biegowych, a biegacze są zawsze życzliwi i nigdy nie patrzą na osobę początkującą "z góry".

1 komentarz: