poniedziałek, 3 lutego 2014

Aktywna zima - przygotowanie do jazdy na nartach.

Dzisiejszy wpis planowałam wzbogacić o piękne zdjęcia z weekendowego wyjazdu w góry - i rzeczywiście fotografie gór się pojawią ale nie takie jakie planowałam, gdyż śniegu było jak na lekarstwo, a zakwasy zamiast od jazdy na nartach pojawiły się od spacerów pod stromą górę:)
Mimo, że mnie nie udało się w ten weekend pojeździć chciałabym przypomnieć, że do wyjazdu na narty należy się solidnie przygotować. Tym, którzy trenują regularnie będzie znacznie łatwiej, jeżeli jednak ćwiczysz sporadycznie to o nartach czy snowboardzie powinnaś pomyśleć około 1-1,5 miesiąca przed wyjazdem, gdyż są to aktywności w dużym stopniu angażujące mięśnie nóg, pleców, ale także brzucha.
Równie istotny jest fakt, że na nartach jeździmy przez wiele godzin i jest to niewątpliwie duża odmiana od codziennego treningu. Nasz organizm musi być przygotowany na taki wysiłek.
JAKIE ĆWICZENIA WYKONYWAĆ PRZED WYJAZDEM?Przysiady
 Wypady
Wskakiwanie lub wchodzenie na step /skrzynię
Zacznij biegać, skakać w miejscu, rób pajacyki, wsiądź na rower - wszystko to, co poprawi Twoją wytrzymałość
Krzesełko
Przysiady na jednej nodze
Pompki (mogą być damskie)
Brzuszki
Wznosy tułowia w leżeniu na brzuchu 
Ćwicz na piłce w celu poprawienia swojej stabilizacji 
Wyrzuty nóg 
Burpees


PAMIĘTAJ O ROZGRZEWCE NA STOKU

Idąc na siłownię lub na fitness zawsze się rozgrzewasz, dlaczego przed nartami miałoby być inaczej?
Pamiętaj o rozgrzewce, która uchroni Twoje mięśnie i stawy przed kontuzją. 
Niestety muszę przyznać, że na stoku nie widuję zbyt wielu narciarzy, którzy się rozgrzewają. Podsłuchałam kiedyś na wyciągu, że pewien Pan nie będzie machał rękami czy nogami bo to nic nie daje a wszyscy się będą "gapić". No cóż, gapić będą się zapewne jak będzie kulał do samochodu.

Zanim rozpoczniesz trening (tak, jazda na nartach jest formą treningu) zrób:
10-15 przysiadów
unoś naprzemiennie kolana do góry - 3 serie po 10 powtórzeń
skręty tułowia - 2 serie po 10 powtórzeń
skłony góra dół oraz do boku - 2 serie po 10 powtórzeń
wykroki 10-15 powtórzeń
skipyA tym, którzy na nartach nie jeżdżą polecam łyżwy, które również doskonale kształtują mięśnie nóg i pośladków, wzmacniają naszą wytrzymałość, a także zmuszają nas do napięcia brzucha :)

3 komentarze:

  1. haj, dzięki będziemy się stosować do zaleceń. pozdrawiam Żanka i Krzyś

    OdpowiedzUsuń
  2. Znowu powoli zbliża się zima, jesień przeminie i trzeba na nowo rozpocząć przygotowania przed narciarskim szaleństwem. Zaproponowane przez Ciebie ćwiczenia na pewno się przydadzą. Mam nadzieję, że i w tym roku mój wyjazd będzie udany :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z doświadczenia wiem, że najważniejsze jest bardzo solidne przygotowanie głównie mięśni ud. Biegam regularnie i często też gram w piłkę i pamiętam jak rok temu sądziłem, że to wystarczy i okazało się, że to jednak za mało bo na stroku najbardziej dokuczały mi "grzejące" się właśnie uda :) Teraz wziąłem się ostro za uda na siłowni i myślę, że powinno być ok :) a sezon tuż tuż.

    OdpowiedzUsuń