poniedziałek, 24 lutego 2014

Skakanka - powrót do dzieciństwa czy morderczy trening?

skoki obunóż
Jeszcze do niedawna skakanka kojarzyła się większości z nas z dzieciństwem, czasem beztroskiej zabawy i mnóstwem śmiechu. Jeżeli przypomnimy sobie jednak podchodzący z 1976 roku film "Rocky" to zdamy sobie sprawę, że nie tylko dzieci skaczą na skakance. Główny bohater filmy jest bokserem i przygotowuje się do walki o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Jednym z elementów jego morderczych treningów jest właśnie skakanie na skakance. Dlaczego większość bokserów wykorzystuje  ten rekwizyt z dzieciństwa? Ponieważ pomaga on nie tylko w zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej i ukształtowaniu ciała, ale poprawia także wydolność i szybkość, która ma ogromne znacznie w walce na ringu (i nie tylko). Poprawna technika zapewnia również pracę niemal wszystkich mięśni: nogi, ręce, barki, brzuch (odpowiada za wyprostowaną pozycję i równowagę). 


Jak wybrać odpowiednią skakankę?


1 - Po pierwsze długość - stań na skakance. W tej pozycji powinna ona sięgać mniej więcej do pach.
długość skakanki
Jak widać skakanka na której obecnie skaczę jest dla mnie zdecydowanie za krótka, a mimo to przeskakuje mi się na niej najłatwiej. Nie wiem do końca z czego to wynika, gdyż podobno na za krótkiej skakance jest zdecydowanie trudniej. Zawsze jednak przeszkadzała mi skakanka uderzająca o kucyka czy koka. Warto również zaznaczyć, że jestem początkująca. Zawsze uważałam, że dziewczyny dzielą się na skaczące na skakance i kręcące hula-hop. Ja potrafię czytać książki kręcąc hula-hop i swoje pierwsze "kroki" na skakance stawiam dopiero teraz.


długość skakanki

2 - Po drugie rodzaj skakanki. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów skakanek. Być może w szufladzie lub na strychu nadal masz tę z dzieciństwa - na początek będzie ona wystarczająca. Ja również zaczynam od skakanki sznurkowej.

Rodzaje skakanek:
jak wybrać skakankę
-Sznurkowa - najlepsza dla początkujących, nie jest zbyt szybka ale uderzenie w nogę nie boli aż tak bardzo
-Skakanka z PCV - dla osób bardziej początkujących, istnieją wersje zarówno z licznikiem jak i bez. Jest szybsza od sznurkowej, a uderzenie nią jest wciąż w granicach mojej tolerancji na ból
-Z linki - przeznaczona dla osób zaawansowanych, pozwala na znacznie szybsze skakanie, ale uderzenie nią pozostawia bolesne pręgi czy nawet rany
-Rzemienna - dla sportowców wyczynowych czy bokserów, jest cięższa co umożliwia kształtowanie siły ramion
-Metalowa - szybka jak żadna inna ale ostra niczym nóż. Przeznaczona dla osób bardzo zaawansowanych.

Dlaczego warto skakać:
skoki na jednej nodze
- Jest to doskonały trening kardio, ale na skakance możemy robić również trening interwałowy.
-Skakanka jest stosunkowo tania i lekka więc można ją zabrać niemal wszędzie.
-Poprawia gibkość i zwinność naszych ruchów.
-Pracują mięśnie całego ciała.
-Skacząc 30 minut spalamy około 300 kalorii - czyli jednego pączka lub porządny obiad.

przeskoki z nogi na nogę
Jak skakać:
O technice skakania i rodzajach treningu napiszę nieco więcej jak już sama opanuję tę sztukę. Dzisiaj jednak mały skrót:
- wyprostuj się
-napnij brzuch
-łokcie ugięte blisko tułowia
-dłonie odchylone na bok
-skacz na palcach

Kto nie powinien skakać:
-Osoby z dużą nadwagą
-Osoby mające słabe kości 
-Osoby z niewydolnością serca
-Osoby mające problemy ze stawami A oto Monika, absolutny mistrz skakanki. Skacze tak szybko, że na zdjęciach nawet jej (skakanki) nie widać. Nosi ze sobą prywatną, metalową skakankę, która nie wybacza pomyłek. Po kilku przeskokach wiedziałam, że jest na to dla mnie zdecydowanie za wcześnie, ale Monika wyczynia na skakance cuda. 


skakanka metalowa

skakanka metalowa

7 komentarzy:

 1. Skakanka to nie morderczy trening, gdyż nawet może być formą rozgrzewki w części wstępnej trening.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zaawansowanych może być to lajcik, dla początkujących - tak jak dla mnie, to jak najbardziej "morderczy trening" ! Każdy trenuje we własnym tempie, dostosowanym do własnych możliwości. Ale zgodzę się z tym, że może być świetnym sposobem na rozgrzewkę.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Tytuł jest nieco przewroty:) Uważam jednak, że podobnie jak wiele innych urządzeń (np. bieżnia, rower) skakankę można wykorzystać do rozgrzewki, ale również do bardziej intensywnych treningów. Wszystko zależy od rodzaju skakanki, szybkości skoku, a także formy i umiejętności osoby skaczącej, no i oczywiście samego treningu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne informacje. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skakanka to super pomysł (btw fajnie zarysowane mięśnie nóg masz :) Pozdrawiam Try to design

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję i również pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Bardzo fajny wpis i pomocny dla osób początkujący. Dzięki wielkie. A tak od siebie to proponuje, żebyś tekst ustawiania wyrównany do lewej strony, bo wtedy się wygodniej czyta. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń