niedziela, 8 grudnia 2013

Z siłownią na "Ty"

Źródło

W życiu każdego z nas jest taki dzień, w którym postanawiamy wybrać się na siłownię. Motywacja może być różnorodna: chęć uzyskania lepszych wyników, nuda treningowa czy zwykła ciekawość. Bez względu na to jak długo ćwiczymy  w domu czy uprawiamy inne sporty warto się do tej wizyty przygotować.  Nie mówię oczywiście o długich i żmudnych przygotowaniach, ale o krótkim internetowym researchu, który pozwoli nam czuć się jak u siebie. 
Co warto wiedzieć wybierając się na siłownie:
1 - Obuwie zmienne, ręcznik - zasady teoretycznie oczywiste, a mimo to często spotykamy kogoś, kto o ręczniku notorycznie zapomina. Ręcznik kładziemy na maszynach lub ławkach, z których chcemy skorzystać,  wycieramy je po zakończonym treningu i zostawiamy w takim stanie w jakim je zastaliśmy.
 2 - Odkładaj sprzęt na miejsce i zostawiaj go w takim ustawieniu w jakim go zastałeś - nic tak nie denerwuje jak porozrzucane hantle, sandbagi czy sztangi, które nie są odłożone na swoje miejsce. Jeżeli w trakcie treningu przestawiasz sprzęt i dostosowujesz go do swoich wymagać, po zakończeniu ćwiczyć ustaw go w pozycji wyjściowej. 
3 - Zakładaj strój sportowy - po pierwsze tak będzie Ci wygodniej, po drugie nie każdy ma ochotę oglądać Twój nagi tors czy ledwie przysłonięte pośladki, po trzecie odpowiednie materiały sprawią, że Twój pot nie będzie zostawał na maszynach.  Dotyczy to również butów, bardzo często na siłowni zobaczyć można mężczyzn w klapach - to, że nie robisz treningu cardio czy aerobów nie oznacza, że możesz przychodzić boso. Buty sportowe sprawiają, że wykonywane ćwiczenia nie obciążają naszych stawów, ułatwiają  trening nóg, a w sytuacji zagrożenia mogą uchronić nas przed poważną kontuzją (np. spadający ciężarek).Warto zainwestować również w  rękawiczki, które sprawią, że Twój trening nie zaowocuje bolesnymi odciskami. Używanie rękawiczek jest również bardziej higieniczne. 
4 - Nie myśl tylko o sobie - ten punkt ma wiele aspektów. Po pierwsze robiąc dłuższy trening na danym urządzeniu należy brać pod uwagę, że następna osoba chce z niego skorzystać. Nie namawiam do rezygnowania z  ćwiczenia na rzecz innej osoby, ale zawsze można zaproponować wykonywanie serii na zmianę. Nie siedź na ławce jeżeli z niej nie korzystasz. Po drugie w przerwach pomiędzy seriami zwróć uwagę na przestrzeń, którą zajmujesz - być może ktoś chce zrobić wykroki, przysiady itp. a Twoje spacerowanie po siłowni w czasie odpoczynku mu to utrudnia. Po trzecie rozmawianie przez telefon czy ze znajomymi w sposób, który zapewni innym precyzyjne zrelacjonowanie danej konwersacji jest nie ma miejscu.  Po czwarte nie rezerwuj wszystkich maszyn - rozkładając ręcznik, wodę, koszulkę i jeszcze kilka innych rzeczy na maszynach, z  których aktualnie nie korzystasz nie przysparzasz sobie przyjaciół.
5 - Pomagaj innym - jeżeli ktoś potrzebuje asekuracji, a Ty czujesz się na siłach aby mu pomóc - zrób to. Na siłowni na ogół wszyscy są dla siebie życzliwi i w miarę możliwości służą pomocą, nie odcinaj się. Jeżeli z jakiś względów nie możesz komuś pomóc dodaj dwa słowa wyjaśnienia.
6 - Przywitaj się - zarówno wchodząc jak i wychodząc z siłowni przywitaj się z osobami tam znajdującymi, krótkie "cześć" zdecydowanie wystarczy. Jeżeli masz w zwyczaju podawanie ręki na przywitanie - możesz to robić, ale odpuść sobie stanie nad osobami, które ćwicząc nie mogą Ci jej podać.
7 - Podczas pierwszej wizyty na siłowni poproś o pomoc zaufaną osobę lub trenera, który pokaże Ci jak działają poszczególne maszyny, tak abyś w przypadku treningowej nudy mogła zastąpić dany sprzęt innym. Warto znać przeznaczenie również tych sprzętów, z których nie korzystasz, być może kiedyś będziesz chciała:) 
Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz