piątek, 11 października 2013

Brzuch - od czego zacząć?

Piękny brzuch to marzenie każdej z nas (a także naszych mężczyzn), ale droga do osiągnięcia wymarzonego efektu nie jest niestety usłana różami. Sekretów płaskiego brzucha jest wiele, równie dużo jest ćwiczeń, które pomagają nam go osiągnąć. 
W krainie tak wielu zasad trudno się zgubić, dlatego poniżej przedstawiam kluczowe zasady i pierwsze kroki w tej niejednokrotnie nierównej walce:
1- Brzuch robimy w kuchni -  to niestety prawda, 70% sukcesu to dieta,  wyeliminowanie fast foodów, słodyczy i podjadania to pierwsze kroki, które musimy podjąć
2- Nie ilość tylko jakość -  o tej zasadzie zapominamy najczęściej, bardzo często klientki przychodzące na moje zajęcia nie rozumieją dlaczego mimo 100/200 brzuszków dziennie nadal nie mają wyrzeźbionego "kaloryfera". Odpowiedź jest najczęściej ta sama - nie ilość tylko jakoś, może czasami przesadzam ze stwierdzeniem, że brzuszki bez wydechu się nie liczą :) ale ja takich na swoich zajęciach nie uznaję. Na tym właśnie polega metoda J. Pilatesa-na  prawidłowym oddechu i świadomym napięciu mięśni. Oddech nie pozostaje bez znaczenia, nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest on wręcz podstawą ćwiczeń tej partii mięśniowej.  Wydech w chwili maksymalnego napięcia.
3-Nie ograniczaj się do brzuszków - to kolejny bardzo powszechny i wielokrotnie powtarzany błąd. Same brzuszki nie są w stanie zrewolucjonizować naszego wyglądu, należy również pamiętać, że brzuszki proste nie angażują całego brzucha, a jedynie jego górną część. Słyszałam kiedyś stwierdzenie, że brzuch można zrobić poprzez przysiady i jest w nim bardzo wiele prawdy. Ale o tym innym razem:)
4- Monotonia - jedna z największych przeszkód w walce o piękne ciało, powtarzanie codziennie tego samego treningu nie przynosi zamierzonych rezultatów. Przyczyna jest prosta - nasz organizm przyzwyczaił się do określonego wysiłku, tej samej liczby powtórzeń, ćwiczeń czy tempa. Wybierając zajęcia w klubie warto przełamać się i spróbować czegoś nowego, być może pokochamy to równie mocno albo jeszcze bardziej niż dotychczasowe treningi?
5-Zbyt trudne ćwiczenia - rozpoczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną nie można zapominać, że nasz organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Aby nie doprowadzić do kontuzji nie zmuszajmy go więc do zbyt trudnych ćwiczeń, których nie jest w stanie wykonać. Jeżeli po kilku powtórzeniach danego ćwiczenia czujemy, że nie jesteśmy w stanie go poprawnie (!) wykonać wróćmy do łatwiejszej wersji, która pewnego dnia stanie się dla nas wyłącznie rozgrzewką. Pewnych zasad nie da się przeskoczyć. 
6- Kup piłkę do ćwiczeń- jeżeli nie jesteś pewna czy prawidłowo napinasz mięśnie brzucha (napinasz nie jest równoznaczne z wciągasz) kup piłkę, jej nie da się oszukać :)  - w wielu marketach można ją kupić stosunkowo tanio, a efekty i możliwości treningu przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz